Korona ve Alışveriş

Korona hayatımıza girdiğinden beri yaşantımızda birçok şeyin değişmesine neden olduğu bir gerçek. Bu değişimden en kuvvetli etkilenen alanlardan biri alışveriş ve alışveriş alışkanlıklarımız. Peki virüsle gelen her değişim olumsuz etkilere mi sahip?
Öncelikle bu yazı bir Korona güzellemesi değil, “Thank you Coronavirus” minvalindeki açıklamaları son derece saçma ve yersiz buluyorum. Canların kaybedildiği, ekonomik, sosyal, fiziksel ve ruhsal koşullarımızın ciddi hasar aldığı bu duruma sebebiyet veren virüse teşekkür edilecek bir neden göremiyorum. Sadece, bu süreçte başta alışveriş olmak üzere tüm tüketim alışkanlıklarımı gözden geçirme ve revize etme fırsatım olduğu için farkındalığımın arttığını hissediyorum.

Açıkçası salgının yayılmaya başladığı ilk zamanlarda virüsten çok, gözü dönmüş vahşiler gibi alışveriş yapan yağmacı stokçular beni endişelendirmişti. Amerikalı bir kadının çektiği videoyu unutamıyorum. Bir anne, bebeğine bez bulamadığı için ağlıyor ve “Senin gibi 20 paket bez alamıyorum, sen aldığın için bebeğime bez bulamıyorum, ne yapmam gerekiyor?” diyordu. Durumun en korkunç ve yalın halde özeti bu. Bizde stokçuluk bu kadar korkunç boyutlara ulaşmasa da -belki oldu ve haberimiz bile olmadı- marketlerde günlerce boş raflar, karaborsa olan kolonyalar, makarnalar gördük… İnsanların alım güçlerini yarıştırdığı aşırı tüketimleri, yenebileceğimiz türden bir virüs değil maalesef.

Çok klişe bir söz vardır ya “Dünyayı değiştirmek istiyorsan değişime kendinden başlamalısın” diye, klişe olduğu kadar doğru aslında. Onların tüketimlerini kontrol edemem ama kendimi edebilirim. Bu sebeple, stok yapmak bir yana, nakde olan ihtiyaç artabilir diye gereksiz tek bir çöp dahi almadım. Doğrusu budur demiyorum, bu da tamamen benim hayatta kalma içgüdümden kaynaklı bir tutum.


Korona vakaları artış gösterirken şanslıyım ki evde kendimi koruyabildim. Evimizin market alışverişi gönüllüsü olarak dışarı çıkmamı saymıyorum… Ben çıkıp alışverişimi kendim yapabiliyordum bu sebeple online market alışverişi yapmadım. Ama çalışanlar, vakti olmayanlar ya da dışarı çıkamayanlar için online market alışverişi yapabilmek bu durumda mükemmel bir hizmet ve çok şanslıyız ki online alışveriş beklentilerin üstünde bir hızla gelişim gösteriyor. Şüphesiz bu süreci atlattığımızda tüketicinin online alışverişe olan güveni ve yönelimi, bu alanın hacmini arttırmaya devam edecek. Yine de pandemi süreci devam ederken, bu hizmet alanında çalışan insanların sağlığını düşünerek sadece ihtiyaçlarımız için online hizmetlerin kullanılması gerektiği kanısındayım.

To do list

Geçirdiğimiz zamana bakıyorum da, yaklaşık 3 ayı gıda ve hijyen ihtiyaçları dışında 0 harcamayla kapattım. Önceden ‘tek tıkla’ sepetime atıp aldığım ürünleri, arkasında görünmeyen dev tedarik zincirinin her halkasını düşünüp almaktan vazgeçtim. Fark ettim ki, ihtiyaç zannettiğim birçok şeyi bir süre sonra istediğimi bile hatırlamıyorum. Gördüğüm bir elbise, yeni bir vazo, 48 saat suya dayanıklı maskara(?)… İhtiyacımız olmayıp sadece ihtiyacımız olduğuna inandırıldığımız şeyler. Kabul edelim bu 3 ay beni minimalist biri yapmaya yetmedi, o yoldan hala epey uzağım. Yine de ‘yapılacaklar listesi’inde yer alan ‘harcamasız bir ay geçir’ maddeme rahatlıkla tik atacağım.

İtiraf etmeliyim ki, tüketmeyi seviyorum ancak aşırı olan her şeyden kaçınmanın verdiği his çok daha tatmin edici bir duygu. Sözlerimi günah çıkarma niteliğinde bitireceğim çünkü bugün uzun zaman sonra ilk online alışverişimi yapmaya karar verdim. Sağlığımla ilgili olan bir ürünü aciliyeti olmaması nedeniyle epey ertelemiştim. Artık yavaş da olsa, günlük verilere ve alınan kararlara bakılarak normalleşme sürecinde olduğumuzu söyleyebiliriz. Ben de buna dayanarak kendimi online alışveriş yapmaya ikna etmiş oldum. Umarım kimsenin şartlarını zorlamadan ürünlerime kavuşurum ve umarım online hizmet sektörü gelişimine bu hızla devam eder. Virüssüz günlerde güvenli alışverişlerimize devam edebilme umuduyla :).

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir