Intermittent Fasting – Aralıklı Oruçla Beslenme

Intermittent Fasting

Intermittent Fasting, kısaca IF ya da Türkçesi aralıklı oruç olan beslenme şekli, özellikle son dönemlerde popülerliğini arttırmaya devam ediyor. Diğer diyetlerden farklı bir disipline sahip olan Intermittent Fasting, ne yiyeceğimizden ziyade ne zaman yememiz gerektiğine odaklanıyor.

Intermittent Fasting’deki asıl amaç belirli saat aralığında vücudu aç bırakarak, insülin seviyesini düşürmek ve yağ yakımını hızlandırmak bununla birlikte kilo kaybı sağlamaktır. Genel olarak bu diyetin mantığında kalori hesabı yoktur. Yine de dünyaları yiyip belirli bir saat aç kalınca kilo vereceğini ümit etmek hayal kırıklığı yaratabilir… Sonuçta kilo vermek en basit mantıkla, yediklerinin fazlasını yakmakla oluşur bu durumda kalori açığı yaratmadan kilo verebilmek maalesef mümkün görünmüyor.  Ama bahsettiğim gibi Intermittent Fasting ne yediğine karışmıyor, orası tamamen kişiye ya da danışanına öneride bulunacak beslenme uzmanına kalmış bir konu.

Intermittent Fasting iki ana şekilde yapılabilir ve bunlardan biri de kendi içinde üç farklı şekilde yapılabiliyor. İlk olarak bana göre uygulanması zor ve tercih etmeyeceğim şeklinden bahsetmek isterim;

  1. 5/2 Yöntemi

Bu  IF yöntemine göre, haftanın 5 gününü normal beslenmeyle, kalan 2 günüyse oruç yaparak geçirmeniz gerekiyor. Yalnız 2 gün oruç tutarken bir günde tek öğün (genellikle kişinin kalori ihtiyacına göre, günlük ihtiyacının %20si olacak şekilde) beslenilmesi gerekiyor. Arka arkaya iki gün olmak zorunda değil hangi iki gün olacağını siz belirleyebiliyorsunuz. Yine de uzun vadede uygulanabilir gelmedi bana.

  1. Gün içinde belirli bir aralıkta beslenme yöntemi

Bu  IF yöntemi kendi içinde üçe ayrılıyor:

  • 16-8 Yöntemi

8 saatlik dilimde günlük beslenmenizi tamamlayıp 16 saat açlık yaratmak gerekiyor.

  • 18-6 Yöntemi

Bu yönteme göre günlük almanız gereken kalori miktarını 6 saat içinde alıp 18 saat vücudunuzu aç bırakmak gerekiyor.

  • 20-4 Yöntemi

4 saat içinde beslenme tamamlanıp 20 saat aç olmanız gerekiyor. Bu yöntem biraz ileri seviye olabilir. İlerleyen dönemlerde belki denenebilir ancak sürdürülebilir olduğunu düşünmüyorum.

Bu arada belirteyim, açlık süresi boyunca su, çay, kahve, bitki çayı gibi sıvıları tüketmekte özgürsünüz. Ben yaklaşık iki haftadır 16-8 yöntemini deniyorum. Bu deneyimimle ilgili detaylı yorumlarımı Youtube kanalımdaki videomda anlattım, aşağıda sizi bekliyor. Tık tık…

Önemli Not: Şeker, tansiyon, kalp, börek gibi kronik rahatsızlıklarınız varsa, hamileyseniz ya da emziriyorsanız, daha önce yeme bozukluğuyla mücadele ettiyseniz, lütfen beslenme uzmanlarına ve doktorunuza danışmadan kendi başınıza bir diyet uygulamayın. Beslenme kişiden kişiye değişir ve kişiye özel olmalıdır. Bu sebeple bir başkasında işe yarayan yöntem size uymayabilir. Hiçbir kilo, hiçbir kıyafet beden etiketi, sağlığınızdan önemli değildir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir